Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa TV tunery

Ako vybrať TV Tuner

TV tuner (alebo tiež Televízna karta) je príslušenstvo k počítačom či notebookom, vďaka ktorému môžete sledovať televízne programy, obľúbené seriály a relácie na vašom počítači alebo notebooku. A nielen to. Môžete si televízne relácie nahrávať, nastaviť si časovanie alebo sledovať teletext. Základné delenie je dvojakého typu:

  • interné – priamo do počítača
  • externé – cez USB konektor. 

Ďalšie delenie je podľa typu signálu, ktorý vie prijímať tj. analógový televízny signál (dnes už na ústupe), pozemný digitálny signál (DVB-T), satelitný digitálny signál (DVB-S) a niektoré modely môžu prijímať FM rádio. Niektoré TV tunery sú hybridné – umožňujú prijímať analógový aj digitálny signál.

Rýchle odkazy:

Externé TV tunery
Interné TV tunery
Lacné tunery do 30 €
Tunery s rádiom (FM)

Ako vyberať TV tuner?

Pri výbere TV tunera si musíme uvedomiť, kde ho budeme používať. Či na klasickom stolnom počítači alebo na notebooku. Ak máme doma len osobný počítač, na ktorom chceme sledovať televízne programy, zvolíme interný TV tuner, ktorý sa zapája do PCI slotu na základnej doske alebo externý TV tuner, ktorý zapojíme cez USB port.

Ak chcete sledovať programy mimo domu a ak máte notebook, zvoľte si externý TV tuner, ktorý sa ku zdrojovému zariadeniu (notebooku) pripája cez USB port

Aké sú výhody a nevýhody externých a interných TV tunerov?

Interný TV tuner je potrebné zapojiť priamo na základnú dosku, väčšinou do PCI slotu, vďaka tomuto úkonu je veľmi pracné TV tuner prenášať medzi počítačmi. Na druhej strane je odolný voči mechanickému poškodeniu a nehrozí jeho strata. Externý TV tuner je úplne mobilný, pripojíme ho k akémukoľvek počítaču aj notebooku a máme ho vždy k dispozícii (za predpokladu inštalácie ovládačov a dostupnosti signálu). Nevýhodou môže byť nechcené poškodenie zariadenia, ako je napríklad vylomenie z USB portu, ak nedávame pozor.

 

Slovník výrazov

DVB-T signál
= pozemný digitálny signál
Štandard, vďaka ktorému je umožnený príjem digitálneho pozemného signálu a ďalších doplnkových funkcií, ako je elektronický programový sprievodca (EPG).

DVB-S signál
= satelitný digitálny signál
Štandard na príjem digitálneho signálu cez satelit.

PCI slot
Jedná sa o univerzálny slot na základnej doske.

Slot pre ExpressCard a PCMCIA
Obidva sloty slúžia na rozšírenie periférií v notebookoch. PCMCIA sa rozlišujú podľa výšky vkladanej karty, dnes sú už na ústupe. ExpressCard je nástupcom slotu PCMCIA.

Vybrať TV tuner podľa parametrov 

 

Autor článku: Czech Computer

Porovnať tv tunery